Blog poświęcony tłumaczeniu, językom, analizie i interpretacji tekstów...

28 listopada 2010

156. Difang i Igay Duana, Enigma (Michael Cretu) — Return to Innocence


Po „Sadeness” (nie „Sadness”) to chyba najbardziej znany szlagier Enigmy, a dokładniej Michaela Cretu, muzyka o niemieckim obywatelstwie, lecz pochodzenia rumuńskiego. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, czym jest przypominająca indiańskie zaśpiewy wokaliza przewijająca się przez cały utwór. Otóż jest to „radosna pieśń biesiadna”, ang. „Jubilant Drinking Song”, przy czym „drinking song” aż się chce przetłumaczyć jako „pieśń pijacka”, ale zostańmy przy wersji eufemistycznej, zwłaszcza że tak jest opisywana rzeczona pieśń (por. http://www.youtube.com/watch?v=EaVnHFHj6MM). Impreza, podczas której pieśń została wykonana po raz pierwszy, nie miała nic wspólnego z Indianami, lecz z Tajwańczykami, małżeństwem Difang Duana i Igay Duana wykonującym tradycyjną muzykę tajwańską, które przebywało w 1988 na wymianie kulturalnej w Paryżu.
Ich pieśń została w sumie kilkakrotnie splagiatowana. Pierwszy raz przez francuską instytucję Maison des Cultures du Monde (Instytut Kultur Światowych), która wydała ich pieśń na płycie, oczywiście bez zgody autorów i ich jakiegokolwiek udziału w zysku, nie mówiąc o wypisaniu ich nazwisk na okładce. Drugi raz przez wytwórnię EMI, której rząd francuski sprzedał nagranie z pieśnią. Trzeci raz przez wspomnianego Michaela Cretu, który uzyskał od EMI zgodę na wykorzystanie fragmentów pieśni jako sampli i w 1994 r. zrobił z nich swój utwór, w którym główny tekst śpiewa Andreas Harde (pseud. Angel X). Czwarty raz przez komitet igrzysk olimpijskich z 1996 r., który użył w celach promocyjnych utworu Cretu… Można się tylko domyślać zysków na każdym etapie. Należność małżeństwa Duana podczas występów w Paryżu została podana w Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Kuo_Ying-nan): było to 15 dolarów dziennie.
Żeby było jeszcze zabawniej, rytm grany na perkusji w Return to Innocence pochodzi z piosenki Led Zeppeling pt. When the Levee Breaks (ten sam rytm został wykorzystany przez Cretu w utworze Gravity of Love). Dla porównania zamieszczam niżej link do obu utworów opublikowanych na YouTube.
Zamieszanie zwiększa teledysk w reżyserii Juliena Temple’a (m.in. teledysk do Smooth Operator Sade, (Everything I Do) I Do It For You Bryana Adamsa i in.). Śpiew, który wszystkim wydaje się indiański, jest w istocie tajwański, a teledysk nakręcono… w hiszpańskiej Andaluzji (dokładniej w mieście Maladze). Ale wszystko jakoś trzyma się kupy, jak na szlagier przystało.
Cała afera nie skończyłaby się kilkoma pozwami, gdyby nie to, że EMI zignorowało prośbę Tajwańczyków o uwzględnienie ich nazwisk i tajwańskiego pochodzenia pieśni oraz o zaprezentowanie oryginalnej pieśni podczas otwarcia igrzysk. Sprawa przeciwko EMI zakończyła się ugodą w 1999 r., sprawa przeciwko rządowi francuskiemu wygraną, a Cretu wyparł się jakiejkolwiek wiedzy o pochodzeniu utworu. 

Difang Duana i Igay Duana zmarli trzy lata później.

Return to Innocence
Powrót do niewinności


Love (Love, Love)
Miłość,
Devotion (Devotion, Devotion)
Oddanie,
Feeling (Feeling. Feeling)
Uczucie,
Emotion (Emotion, Emotion)
Emocje.


Don’t be afraid to be weak
Nie bój się swej słabości,
Don’t be too proud to be strong
Nie bądź zbyt dumny ze swej siły,
Just look into your heart my friend
Tylko zajrzyj w swoje serce,
That will be the return to yourself
To będzie powrót do twego wnętrza,
The return to innocence
To będzie powrót do niewinności.


The return to innocenceIf you want, then start to laugh
Jeśli chcesz, to się śmiej,
If you must, then start to cry
Jeśli musisz, to płacz,
Be yourself don’t hide
Ale nie ukrywaj się,
Just believe in destiny
Tylko ufaj przeznaczeniu.


Don’t care what people say
Nie dbaj o to, co ludzie mówią,
Just follow your own way
Idź swoją własną drogą,
Don’t give up and use the chance
Nie poddawaj się i próbuj
To return to innocence
Wrócić do niewinności.


That’s not the beginning of the end
To nie początek końca,
That’s the return to yourself
To powrót do swego wnętrza,
The return to innocence
To powrót do niewinności.

Enigma – Return to Innocence

Led Zeppelin – When the Levee Breaks

Oryginalna tajwańska pieśń na cześć picia w wykonaniu małżeństwa Duana


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz