Blog poświęcony tłumaczeniu, językom, analizie i interpretacji tekstów...

6 sierpnia 2010

137. Kraftwerk – Trans-Europe Express


Tytuł albumu i sam utwór nawiązuje do powstałej w 1957 sieci TEE (Trans Europ Express), założonej przez F. Q. den Hollandera, ówczesnego dyrektora holenderskich linii kolejowych. Były to ekskluzywne i drogie ekspresy przeznaczone dla biznesmenów. Zawierały wyłącznie wagony pierwszej klasy, a do biletu trzeba było dopłacać. Ideą było stworzenie szybkich i wygodnych dla biznesmenów połączeń na obszarze Europy. Rozkład jazdy pozwalał m.in. na załatwienie interesów w ciągu jednego dnia i powrót tym samym pociągiem.
Sieć TEE objęła oprócz Holandii także Zachodnie Niemcy (RFN), Francję, Szwajcarię, Belgię, Luksemburg, Hiszpanię, Danię i Austrię (patrz mapka).
Rozwój sieci zaczął dobiegać kresu w latach 70., kiedy pociągi TEE zaczęły być wypierane przez inne ekspresy prowadzące wagony drugiej klasy. Na początku lat 80. większa część usług TEE została zawieszona lub zmieniła się w lokalne połączenia. Wiązało się to z powstaniem nowych, szybszych kolei TGV we Francji oraz sieci InterCity, a później także EuroCity. Wszystkie one zapewniały szerszy wachlarz usług i nie były, jak TEE, przeznaczone wyłącznie dla wąskiej grupy klientów.
Na podlinkowanym niżej wykonaniu koncertowym można obejrzeć sobie pociągi TEE. Wykonanie to zawiera także utwór (tekst akurat po niemiecku) w wersji wydanej na albumie „The Mix”, który został w porównaniu do pierwszego wydania rozwinięty do 3 części: „Trans-Europe Express”, „Abzug” (‘odsunięcie, przyciągnięcie z powrotem; odliczenie, potrącenie’, od ok. 3’ 22’’) i „Metal on Metal” (‘metal o metal’, od ok. 5 minuty nagrania) .
Tekst autorstwa Ralfa Hüttera i Emila Schulta. Ten ostatni jest nie tylko muzykiem, ale także malarzem i poetą. To on stworzył większość okładek albumów grupy Kraftwerk.

Trans-Europe Express
Ekspres Trans-Europejski


Trans-Europe Express
Ekspres Trans-Europejski


Rendezvous on Champs-Elysees
Spotkanie na Champs-Elysees
Leave Paris in the morning on T.E.E.
Rano wyjeżdżamy z Paryża pociągiem TEE
Trans-Europe ExpressIn Vienna we sit in a late-night café
W Wiedniu wstąpimy do nocnej kawiarni
Straight connection, T.E.E.
Bezpośrednie połączenie siecią TEE
Trans-Europe ExpressFrom station to station
Od stacji do stacji
Back to Dusseldorf City
Z powrotem do Dusseldorfu
Meet Iggy Pop and David Bowie
Na spotkanie z Iggy Popem i Davidem Bowie’m
Trans-Europe ExpressBrak komentarzy:

Prześlij komentarz